Günümüzde kadınların tercih ettiği çok fazla giyim tarzı vardır. Ancak bunlar içerisinde en çok tercih edilen giyim tarzlarından biri tesettür giyim tarzıdır. Bu giyim tarzında kadınlar İslam dininin önemli bir emri olan örtünmeyi yerine getirir. 

Tesettür giyim tarzında çok fazla kıyafet bulunmamakta. Tek amaç kapanmak olduğu için abiye, ferace ve elbise gibi parçalar kadınlar için yeterli olmaktadır. Ancak saçın da kapanması gerektiği için şal ve eşarp gibi parçalarla kombinlerin desteklenmesi gerekir.


Jazz Şal Nedir?


Şal saçın kapanmasını sağlaması nedeniyle tesettür parçaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Tesettür giyinen kadınlar şal tercih ederken daha çok caz şallar tercih etmektedir. Bu şalların çok sık tercih edilmesindeki ana neden kullanım kolaylığı sağlaması ve kaliteli bir yapıysa sahip olmasıdır.

Tesettür giyimdeki ilk öncelik kapanmayla birlikte tesettürü sağlamak olsa da kadınlar için şıklık ve rahatlık da çok önemlidir. Bu noktada jazz serisi şallar en iyi seçimlerden birisi olmaktadır. Bu şalların en önemli özelliği, kullandığında herhangi bir kayma ve şekil bozukluğuna neden olmamasıdır. Rahatlığına önem veren kadınlar şal seçimini daha çok jazz şallar üzerine kullanmaktadır. Öyle ki caz şal modelleri 2021 senesinde moda ikonları da dahil olmak üzere pek çok kadın tarafından kullanılmıştır.

Tesettürlü kadınlar son yıllarda şal modeli olarak daha çok jazz şallar tercih etmektedir. Öyle ki jazz şal modelleri 2021 senesinde en çok tercih edilen şal modellerinden biri olmuştur. Kullanım kolaylığı arayan tesettürlü kadınlar ince jazz şal tercih ederek hem tesettürü sağlamakta hem şıklık yaratmakta hem de rahat bir kullanım sağlamaktadır. En şık ve sezonun en moda jazz şalları web sitemizde ve mağazalarımızda satışta!


Jazz Şal Modelleri


Tesettürün esas amacı kapanmayı sağlamak olsa da pek çok kadın için şık bir tarz yaratmak da çok önemlidir. Bu noktada giyimine önem veren kadınlar seçtikleri parçaların şık ve tarz olmasına dikkat ederler. Bunun için de şal gibi detay parçaların canlı bir renge ve modele sahip olması gerekmektedir.

Jazz şal modelleri mevsime göre farklı şekillerde üretilmektedir. Örneğin yaz aylarında ince cazz şal kullanımı yaygınken daha soğuk havalarda farklı modelde şallar tercih edilmektedir. Ayrıca bu şal türünde renk ve model çeşitliliği çok fazladır. Kişinin tarzına göre ve kombindeki diğer parçalarla uyumuna göre birçok model bulmak mümkündür. Yani başka bir deyişle belirli bir jazz şal modeli bulunmamaktadır.

Jazz Şal Özellikleri

Özellikle yeni tesettür giyinmeye başlayan ya da ilk kez bu parçayı kullanacak olan tesettürlü kadınlar cazz şal özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu sayede kişi jazz şal özellikleri doğrultusunda kendine has bir tarz yaratır. Jazz şalların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

•    Jaz şalların en önemli özelliği kayma yapmayarak saçın açılmasını önlemesidir. Kullanılan kumaşın özelliği nedeniyle saça tam olarak oturan bu şallar bu özelliği sayesinde rahat bir kullanım deneyimi sağlar.

•    Jaz şalların önemli bir özelliği hava akışını sağlıyor oluşudur. Kumaşının gözenekli olması nedeniyle bu şallar nefes alan bir yapı oluşturur. Bu nedenle tesettürlü kadınlar özellikle yaz aylarında bunalmadan bu ürünleri kullanabilir.

•    Jaz şallar kafada herhangi bir ağırlığa neden olmaz. Kumaşının hafif olması nedeniyle diğer eşarp ve şallarda olduğu gibi saç üstünde ağırlık oluşturmaz.

•    Jaz şallar çok kolay bir şekilde bağlanabilir. Birçok şal bağlama modeline uyum gösterebilen bu şallar hemen hemen birçok tesettür kıyafeti ile uyumlu bir şekilde kombinlenebilir.

•    Jaz şallar tercih edilen kumaş nedeniyle çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yıkama, kurutma ve ütü aşamasında dikkatli davranılmalıdır.

•    Jazz şallar kumaşının kalitesi nedeniyle uzun bir ömre sahiptir. Yıpranma, yırtılma ve renk solması gibi olumsuzluklar bu şal modellerinde gözlemlenmediği için kişi uzunca bir süre bu şalları kullanabilir.